20. novembar, Međunarodni dan djeteta

20 dec 2020

Širom svijeta, 20. novembar se obilježava kao Međunarodni dan djeteta, s ciljem boljeg razumijevanja, prihvaćanja i dobrobiti sve djece. Generalna skupština UN-a je 20. novembra 1959. godine usvojila “Deklaraciju o pravima djeteta”, a 30 godina kasnije (1989.) usvojena je i “Konvencija o pravima djeteta”.

Suana Babić (III razred), svojom numerom, željela je da vas podsjeti na 10 dječijih zapovijedi koje trebate poštovati:

1. Moje ruke su male: ne očekujte savršenstvo dok raspremam krevet, crtam, sviram ili bacam loptu.

2. Moje su noge kratke: usporite kako bih vas mogla stići.

3. Moje oči nisu vidjele svijet kao što su vaše: pomozite mi da otkrijem svijet. Ne sputavajte me.

4. Ja neću još dugo biti mala – nađite vremena da se igrate sa mnom.

5. Ja sam vaš poseban poklon, tako sa mnom i postupajte.

6. Trebam vašu podršku dok rastem. Nemojte mi prigovarati i kažnjavati me. Prigovarajte mojim postupcima, ali ne meni.

7. Pružite mi slobodu samostalnog odlučivanja. Dopustite mi da pogriješim kako bih mogla naučiti iz vlastitih grešaka. Tako ću jednog dana moći donijeti pravilne odluke.

8. Nemojte se bojati otići bez mene na vikend. Potreban vam je odmor od mene, a i meni od vas.

9. Znam da je to teško, ali nemojte me upoređivati sa mojom braćom i sestrama, ili drugom djecom.

10. Nemojte raditi stvari umjesto mene. Tada osjećam da način na koji ja to radim nije dovoljno dobar…